Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Ciąża – objawy, pierwsza wizyta u lekarza, badania prenatalne i poród Heparyna w ciąży – kiedy jest wskazana? Czy może zaszkodzić dziecku?

Heparyna w ciąży – kiedy jest wskazana? Czy może zaszkodzić dziecku?

heparyna w ciążyHeparyna w ciąży jest podawana w formie zastrzyków. Co to za substancja i kiedy istnieją wskazania do jej przyjmowania? Jak podawać heparynę w ciąży? Czy terapia heparyną może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka? Odpowiadamy na te pytania.


Spis treści:

  1. Heparyna w ciąży – jakie są wskazania do jej przyjmowania?
  2. Heparyna w ciąży – jak przygotować się do wykonania zastrzyku?
  3. Heparyna a testy NIPT w ciąży
  4. Heparyna w ciąży – czy jest bezpieczna dla dziecka?

zamów rozmowę

Heparyna w ciąży – jakie są wskazania do jej przyjmowania?

Heparyna w ciąży jest stosowana w celach profilaktycznych, aby zapobiec rozwojowi choroby zakrzepowo-zatorowej, której ryzyko w ciąży oraz połogu wzrasta nawet 6-krotnie [1].

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania heparyny drobnocząsteczkowej – nadroparyny wapniowej (Fraxiparine) w położnictwie i ginekologii zastrzyki z heparyny w ciąży są zalecane, gdy [1]:

  • ciężarna ma wady zastawek serca lub sztuczną zastawkę,
  • kobieta była w przeszłości leczona przeciwzakrzepowo doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi po przebytym incydencie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
  • kobieta przebyła epizod zakrzepowy,
  • u ciężarnej rozpoznano przebytą idiopatyczną postać żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, związaną z ciążą lub z przyjmowaniem hormonów sterydowych,
  • u przyszłej mamy zdiagnozowano trombofilię wrodzoną,
  • u przyszłej mamy zdiagnozowano zespół antyfosfolipidowy.

We wszystkich wspomnianych przypadkach terapia heparyną w ciąży jest zwykle kontynuowana po porodzie, aż do zakończenia połogu. Najczęściej podaje się ją w zastrzykach lub w formie maści/żelu.

Heparyna w ciąży – jak przygotować się do wykonania zastrzyku?

Heparynę w ciąży można przyjmować samodzielnie. Na początek warto jednak udać się do dowolnej placówki medycznej i poradzić się personelu, jak wykonywać zastrzyk z heparyny. Wyczerpującej informacji na ten temat udzieli pielęgniarka.

Zastrzyk z heparyny w ciąży wykonuje się po uprzednim umyciu rąk oraz odkażeniu skóry w miejscu iniekcji. Igłę można wbić w fałd skóry na brzuchu, ramieniu lub udzie. Następnie trzeba powoli uwolnić zawartość ampułki. Heparyna powinna być przyjmowana regularnie, co 24 godziny.

Heparyna a testy NIPT w ciąży

W wyjątkowych sytuacjach może być konieczna zmiana godziny przyjęcia heparyny np. przed wykonaniem genetycznych badań prenatalnych NIPT. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem.

To, czy heparynę należy odstawić przed badaniem NIPT zależy od jego rodzaju i zaleceń laboratorium. W przypadku badania NIFTY pro zaleca się odstawienie heparyny na 24 godziny przed pobraniem próbki. Zobacz też: Heparyna w ciąży a test NIFTY >>

Z kolei badanie Prenatal testDNA nie wymaga odstawienia heparyny przed pobraniem krwi. Można przyjmować ją tak, jak zazwyczaj. Dowiedz się więcej o badaniu: Prenatal testDNA >>

Heparyna w ciąży – czy jest bezpieczna dla dziecka?

Ponieważ okres ciąży stanowi przeciwwskazanie do stosowania większości leków podawanych doustnie (ze względu na ryzyko przejścia substancji leczniczych przez barierę łożyska, co stwarza niebezpieczeństwo dla dziecka), lekiem przeciwkrzepliwym z wyboru jest heparyna w ciąży, podawana w zastrzykach [2] [3]. Zarówno heparyna niefrakcjonowana (UFH), jak i heparyny drobnocząsteczkowe (LMWH) nie przenikają do płodu i są całkowicie bezpieczne dla dziecka [3].

Więcej informacji o badaniach w ciąży:

Źródła:

1. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania heparyny drobnocząsteczkowej – nadroparyny wapniowej (Fraxiparine) w położnictwie i ginekologii. Ginekologia Polska 2011 82: 230-233.

2. https://www.czytelniamedyczna.pl/1214,leczenie-przeciwzakrzepowe-w-okresie-cizy-porodu-i-poogu.html [dostęp: 19.09.2022 r.]

3. Bowman Z., Banach W. Profilaktyka przeciwzakrzepowa w czasie ciąży Ginekologia po Dyplomie 2012: 22-32.

4.5/5 - (6 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>
Zarezerwuj termin