Ciąża po 35. roku życia – co warto wiedzieć?
W dzisiejszych czasach ciąża po 35 roku życia nie jest już dla nikogo szokiem, ani nie wywołuje takiego zdziwienia, jak jeszcze dekadę temu. Czasami decyzja o ciąży odkładana jest świadomie, innym razem ze względu na chęć kształcenia się i zbudowania pozycji zawodowej lub nie płodnością oraz innymi zdrowotnymi przeszkodami. Niezależnie od powodu ciąża w wieku 35 lat różni się od tej u kobiety w wieku 20-30, dlatego warto odpowiednio zadbać o siebie i dziecko.
Czy ciąża po 35 przebiega bezproblemowo?
Jakie badania dla kobiet w ciąży po 35 roku życia?
Czy badania po 35 roku życia w ciąży są refundowane?
Ciąża po 35 roku życia – jakie badania prenatalne najlepiej wykonać?
Czy ciąża po 35 przebiega bezproblemowo?
Przez lekarzy ginekologów ciąża po 35 jest uważana za ciężę podwyższonego ryzyka. Obok ryzyka przedwczesnego porodu sam przebieg ciąży może się skomplikować. Ciąża w wieku 35 lat niesie ze sobą zagrożenie wystąpienia nadciśnienia ciążowego, cukrzycy ciążowej czy cholestazy ciążowej. Należy także pamiętać, że im kobieta później zachodzi w ciążę, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń chromosomowych. Te mogą wywołać u dziecka np. Zespół Edwardsa czy Zespół Downa.
Jakie badania dla kobiet w ciąży po 35 roku życia?
Ze względu na rosnące ryzyko powikłań, zaleca się badania po 35 roku życia w ciąży. Rozróżnia się dwa rodzaje badań prenatalnych.
Nieinwazyjne, czyli niewymagające ingerencji w środowisko wewnątrzmaciczne tj.: test PAPP-A, test NIPT, test SANCO, test VERACITY lub w wersji rozszerzonej VERAGENE oraz genetyczne badanie ultrasonograficzne. Są to badania przeprowadzane z krwi ciężarnej. Jeśli, któreś z wymienionych wskaże możliwość wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju płody, wtedy lekarz powinien zlecić, któreś badanie inwazyjne.
Inwazyjne, czyli wymagające ingerencji w środowisko wewnątrzmaciczne tj.: amniopunkcję, kordocentezę, fetoskopię, biopsję kosmówki. Badania polegają na pobraniu odpowiednio: płynu owodniowego, krwi z pępowiny, oglądaniu dziecka w macicy dzięki endoskopowi oraz pobranie kosmówki płodu.
Czy badania po 35 roku życia w ciąży są refundowane?
Jednym ze wskazań do refundacji testów jest wiek kobiety – 35 lat. Badania podlegające refinansowaniu objęte są Programem Badań Prenatalnych NFZ i wykonywane są na podstawie prawidłowo wystawionego skierowania. W Programie znajdziemy badanie USG płodu (wykonane między 11 a 14 oraz 18 a 22 tygodniem ciąży), badania biochemiczne z krwi ciężarnej (PAPP-A, Beta-hCG, AFP, Estriol), badania inwazyjne, jeśli istnieje taka konieczność i pacjentka wyrazi na nie zgodę, podstawowe badania cytogenetyczne.
Refundacji podlega także wizyta u specjalisty genetyka oraz dalsza diagnostyka w specjalistycznym ośrodku, jeśli zachodzi taka konieczność.
Ciąża po 35 roku życia – jakie badania prenatalne najlepiej wykonać?
Zważywszy na ryzyko, jakie niesie ze sobą ciąża w wieku 35 lat (i później) dobrym pomysłem wydaje się być, wykonanie USG genetyczne płodu między 11 a 14 tygodniem ciąży. Podczas badania warto przestawić wyniki testu PAPP-A – da to pełniejszy obraz badania. Kolejnie prawidłowy rozwój dziecka warto potwierdzić podczas połówkowego USG płodu między 18 a 22 tygodniem ciąży. Innym nieinwazyjnym badaniem, na które powinna zdecydować się ciężarna jest NIPT (badanie wolnego płodowego DNA).
Wszelkie inwazyjne metody badania po 35 roku życia w ciąży zleca lekarz w przypadku nieprawidłowości w wynikach nieinwazyjnych testów. Najczęściej zaleca się zrobienie amniopunkcji. Na badania inwazyjne ciężarna powinna wyrazić zgodę.