Jaki związek ma test NIFTY Pro a zespół Downa? Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Poradnik Jaki związek ma test NIFTY Pro a zespół Downa?

Jaki związek ma test NIFTY Pro a zespół Downa?

Test NIFTY Pro, który wykorzystuje technologię NGS (sekwencjonowanie nowej generacji), sprawdza pod kątem zaburzeń 23 pary chromosomów. Jest to najszerszy test NIFTY, który w pojedynczej ciąży weryfikuje 94 choroby i na życzenie sprawdza płeć dziecka. Zadaniem badania NIFTY pro jest wykrycie m.in. takich chorób genetycznych jak: zespół Downa, Patau, Edwardsa, jak również mikrodelecje i mikroduplikacje. Jaka zależność istnieje między TEST NIFTY Pro a zespół Downa? Na czym polega badanie i co oznacza jego wynik? Najważniejsze informacje zawarte są poniżej.

Test NIFTY Pro a zespół Downa – zobacz szczegóły badania

Jaka jest wykrywalność zespołu Downa w teście NIFTY Pro?

Co oznacza wynik testu NIFTY Pro z wykrytym zespołem Downa?

Ubezpieczenie testu NIFTY Pro – kiedy obowiązuje? Czy można z niego skorzystać w przypadku wykrycia zespołu Downa?

 

Test NIFTY Pro a zespół Downa – zobacz szczegóły badania

Zakres badania NIFTY pro jest bardzo szeroki, obejmuje w ciąży pojedynczej: 6 trisomii (trisomia 21.- zespół Downa,18 – zespół Edwardsa, 13. – zespół Patau, trisomię 9., 16. oraz 22. chromosomu), 4  choroby powiązane z nieprawidłowościami  liczby chromosomów płci, 84 mikrodelecje i mikroduplikacje.

Jaki dokładnie związek ma TEST NIFTY Pro a zespół Downa? W teście badane są aberracje chromosomowe, czyli mutacje chromosomowe, które polegają na zmianie struktury lub liczby chromosomów. Może dochodzić do niej spontanicznie albo pod wpływem różnych czynników mutagennych, np. takich jak: promieniowanie ultrafioletowe, wysoka temperatura, promieniowanie jonizujące. Za zmianę w liczbie chromosomów odpowiedzialny jest nieprawidłowy ich rozdział w trakcie podziału komórki. Jedną z tych najczęstszych anomalii liczbowych jest zespół Downa, czyli trisomia 21.

Jaka jest wykrywalność zespołu Downa w teście NIFTY Pro?

Wynik testu NIFTY Pro jest uznawany za bardzo wiarygodny, dlatego też test ten cieszy się dużym zaufaniem wśród przyszłych mam. Ma bardzo wysoką czułość i wykrywa 99% przypadków dla trisomii 21. Jest to zdecydowanie najwyższa wartość wśród dostępnych, przesiewowych badań prenatalnych. Do tej pory wykonano ponad 6 000 000 testów NIFTY na całym świecie – jest sprawdzony na największej liczbie ciąż. Posiada szeroką walidację kliniczną, gdyż został zatwierdzony w największym badaniu, które dotyczyło skuteczności klinicznej testów NIPT (obejmowało 146 958 ciąż).

Co oznacza wynik testu NIFTY Pro z wykrytym zespołem Downa?

Wynik testu NIFTY może być nieprawidłowy, czyli pozytywny – oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia zespołu Downa lub wynik prawidłowy, czyli negatywny – oznacza, że w trakcie badania nie stwierdzono podwyższonego ryzyka zespołu Downa. Niskie ryzyko wskazuje na minimalną szansę, jest to 1 do kilkuset lub kilkunastu milionów przypadków wystąpienia danej wady.

Zdecydowana większość wyników ma status negatywny, co pozwala odzyskać spokój przyszłych rodziców, gdyż nie potwierdza podejrzenia wad genetycznych. Jeśli jednak wynik jest pozytywny, pacjentka jak najbardziej może liczyć na wsparcie, gdyż ma zapewnioną konsultację z lekarzem genetykiem i zalecane jest wtedy wykonanie prenatalnego badania diagnostycznego.

Ubezpieczenie testu NIFTY Pro – kiedy obowiązuje? Czy można z niego skorzystać w przypadku wykrycia zespołu Downa?

Wykonując test NIFTY Pro cena jego obejmuje ubezpieczenie, które występuje tylko przy tym rodzaju badania. Jest to bowiem jedyny nieinwazyjny test, w przypadku którego pacjentka ma ochronę ubezpieczeniową. Gdy uzyskała wynik potwierdzający jedną z chorób, np. zespół Downa, objęta jest zwrotem kosztów do około 2 600 zł (w zależności od kursu walutowego) za wykonanie badań diagnostycznych (takich jak m.in.: amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza, analiza kariotypu, dodatkowe molekularne badania genetyczne, analiza mikromacierzy chromosomów, test SNP, test QF-PCR, test NGS oraz inne). Rekompensata finansowa kosztów diagnostyki prenatalnej dotyczy badań, które są wykonywanie prywatnie, więc pacjentka może wybrać każdą z placówek, a nie tylko te, które mają umowę z NFZ.  Dla przyszłych mam bardzo istotne jest to, że gdy wykonują test NIFTY cena jego zawiera ubezpieczenie na 94 nieprawidłowości, które wchodzą w zakres badania.

W okolicznościach, w których test NIFTY Pro nie wykryje danej choroby (wynik fałszywie negatywny), np. zespołu Downa, a dziecko się z nią urodzi, pacjentka otrzyma odszkodowanie w wysokości do około 210 000 zł (w zależności od kursu walutowego).

Analizując to jak test NIFTY Pro a zespół Downa jest ściśle ze sobą powiązany, wykonanie testu jest bardzo odpowiedzialną i słuszną decyzją. Podsumowując, jest to bezpieczny test z krwi o bardzo wysokiej czułości, obejmujący aż 94 choroby oraz jedyny test NIPT z ubezpieczeniem.

Sprawdź, gdzie wykonasz test NIFTY pro:


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.93 / 5.00 137 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz, tel. 533 090 626