Najczęściej zadawane pytania o test NIFTY | Badanie NIFTY Pro
Pon-pt. 7.00-22.00, Sb-ndz. 9.00-21.00
Zapytaj o badanie:

Test NIFTY – Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje test NIFTY? 
Całkowity koszt testu NIFTY wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki, pobranie materiału w placówce medycznej, wynik w języku polskim i/lub angielskim, oraz zwrot części poniesionych kosztów wykonania badań diagnostycznych. Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej…
Co bada test NIFTY?
Test NIFTY określa ryzyko wystąpienia:
– trzech najczęstszych wad chromosomowych tj. Zespołu Downa, Zespołu Edwardsa oraz Zespołu Patau, trisomii 9, 16, 22
– aneuploidii chromosomów płci: monosomia X (zespół Turnera), XXY (zespół Klinefeltera ), XXX, XYY
– zespołu mikrodelecji: 5p (zespół kociego krzyku), 1p36, 2q33.1, zespołu Jacobsena (11q23), zespołu DiGeorge’a 2 (10p14-p13), zespołu Van der Woude (1q32.2), zespołu Pradera-Williego/Angelmana (15q11.2).
Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?
Po części tak. Test NIFTY podobnie jak test Pappa jest przesiewowym badaniem prenatalnym określającym ryzyko wystąpienia jednej z trzech trisomii. Niemniej jednak czułość testu NIFTY jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 99%. W przypadku testu Pappa jest to 90%.
Czy test NIFTY to jest to samo co amniopunkcja?
Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy.
Ile czeka się na wynik badania?

Na wynik testu oczekuje się 11 dni roboczych.

Jaka jest pewność testu NIFTY

Skuteczność testu NIFTY wynosi 99%. Jest to obecnie jedno z najpewniejszych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego czułość znacznie przewyższa dokładność testów biochemicznych.

Od kiedy można przeprowadzić test?

Test można przeprowadzić już po 10 tygodniu ciąży. 

Warto wiedzieć: niepowodzenie badania jest związane ze zbyt małą ilością DNA płodowego w osoczu matki. Dlatego też w tym przypadku badanie zostaje powtórzone za około 2 tygodnie od pierwszej próby. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Jak wygląda badanie?

Aby wykonać test należy zadzwonić i umówić się na pobranie próbki krwi. W ustalonym terminie pacjentka zgłasza się do placówki, gdzie położna lub lekarz pobiera krew z żyły odłokciowej. Na miejscu jest także uzupełniany specjalny formularz i podpisywane zlecenie testu. W formularzu określa się m.in. sposób dostarczenia wyniku: e-mailowo, pocztą, odbiór osobisty.

Na czym polega test NIFTY

Test NIFTY polega na analizie tzw. wolnego DNA (cffDNA) krążącego we krwi matki. Już od 32 dnia po zapłodnieniu we krwi matki pojawia się materiał genetyczny dziecka. Jego izolacja i analiza pozwala na ocenę ryzyka rozwoju wad chromosomowych.

Co oznacza wynik negatywny?

Wynik negatywny oznacza, że w trakcie badania nie stwierdzono podwyższonego ryzyka jednej z trzech trisomii, na które ukierunkowany jest test ani też nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci.

Co oznacza wynik pozytywny?

Wynik pozytywny oznacza, że badanie wykazało trisomie chromosomową (18, 13 lub 21) odpowiedzialnej. Zalecane jest w tym przypadku poszerzenie diagnostyki.

Co jeśli badanie się nie powiedzie ?

W sytuacji kiedy okaże się, że w pobranej próbce krwi będzie za mało DNA dziecka (np. wiek ciąży został źle określony) Pacjentka zostanie poproszona o ponowne pobranie materiału bez dodatkowych kosztów.

 
Dowiedz się więcej:

zadzwon napisz skorzystaj-z-czatu

 

Oceń ten artykuł

Zarezerwuj termin
Zadzwoń teraz
Napisz na czacie