❤ Najczęściej zadawane pytania NIFTY pro | Badanie NIFTY Pro
Pon-pt. 7.00-22.00, Sb-ndz. 9.00-21.00
Zapytaj o badanie:

Test NIFTY pro – Najczęściej zadawane pytania

Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania o test NIFTY pro. Zapraszamy do lektury.

 1. Ile kosztuje test NIFTY pro?
 2. Z czego wynika cena testu NIFTY pro?
 3. Ile czeka się na wynik badania NIFTY pro?
 4. Dlaczego wymagane jest wpłacenie zadatku aby zarezerwować termin badania NIFTY pro?
 5. Dlaczego w czasie wypełniania dokumentów zlecenia badania NIFTY pro pojawia się pytanie o numer dowodu osobistego?
 6. Dlaczego test NIFTY pro jest przeprowadzany w Chinach i tam są wysyłane próbki?
 7. Co to jest BGI?
 8. Co bada test NIFTY pro?
 9. Czy jeśli zrobię test NIFTY pro, to mogę zrezygnować z badania PAPP-a? Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?
 10. Czy test NIFTY pro to jest to samo co amniopunkcja?
 11. Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?
 12. Jak wygląda badanie NIFTY pro?
 13. Na czym polega test NIFTY pro?
 14. Co oznacza negatywny wynik testu NIFTY pro?
 15. Co oznacza pozytywny wynik testu NIFTY pro?
 16. Co oznacza konieczność ponownego pobrania próbki do testu NIFTY pro?
 17. Jaka jest pewność testu NIFTY pro?
 18. Czy na pewność wyniku testu NIFTY pro wpływa procent  cffDNA?
 19. Czy opłaca się robić test NIFTY pro, skoro jeśli wynik wyjdzie pozytywny, to i tak konieczne będzie zrobienie amniopunkcji?
 20. Czym różni się test NIFTY pro od NIFTY?
 21. Co oznacza, że placówka jest autoryzowana?

 

test NIFTY pro i NOVA

1. Ile kosztuje test NIFTY pro?

Całkowity koszt testu NIFTY pro wynosi 2397 zł. Cena obejmuje:

 • analizę 94 chorób,
 • określenie płci, która jest podawana na życzenie rodziców),
 • ubezpieczenie wyniku (jest to jedyny nieinwazyjny test prenatalny z ubezpieczeniem wyniku),
 • pobranie próbki w autoryzowanej placówce medycznej
 • konsultację z lekarzem genetykiem (w przypadku wyniku pozytywnego).

Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Czytaj więcej o cenie badania

2. Z czego wynika cena testu NIFTY pro?

Badanie wolnego płodowego DNA wymaga zastosowania jednej z najbardziej nowoczesnych technologii, która sama w sobie wiąże się z wysokim kosztem. Jednak tylko jej zastosowanie pozwala na zapewnienie wysokiej czułości wykonanego testu i jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentek, które obawiają się badań inwazyjnych, w tym amniopunkcji. Czytaj więcej o metodzie badania

3. Ile czeka się na wynik badania NIFTY pro?

Wynik dostępny jest w 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium. Transport próbki trwa najczęściej 1-2 dni robocze więc wynik dostępny jest w ciągu 11-12 dni roboczych. Wynik badania NIFTY Pro jest dostępny online w Panelu Klienta na stronie internetowej testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

4. Dlaczego wymagane jest wpłacenie zadatku aby zarezerwować termin badania NIFTY pro?

Zadatek jest wymagany, ponieważ do placówki jest wysyłany indywidualnie przygotowany zestaw z unikalnym numerem, który czeka na pacjentkę w umówionym terminie badania.  Żadna inna osoba nie skorzysta z zestawu. Kwota zadatku jest wliczona w cenie badania.

5. Dlaczego w czasie wypełniania dokumentów zlecenia badania NIFTY pro pojawia się pytanie o numer dowodu osobistego?

Numer dowodu osobistego wymagany jest do otrzymania odszkodowania z ubezpieczenia, którym objęte są wyniki testu NIFTY pro w dwóch przypadkach:

 • W przypadku, gdy test NIFTY pro wyjdzie fałszywie ujemny, pacjentka ma możliwość otrzymania odszkodowania w kwocie do 210 000 zł (w zależności od kursu walut).
 • Ubezpieczenie obejmuje również sytuację, w której wynik testu NIFTY pro wskaże na konieczność wykonania badań diagnostycznych (wówczas ich wykonanie w dowolnej placówce w Polsce jest refundowane w kwocie do 2600 zł – w zależności od kursu walut).

Brak podania numeru dowodu osobistego jest równoznaczny z rezygnacją z ubezpieczenia. Podanie numeru dowodu osobistego i ubezpieczenie nie są obowiązkowe dla przeprowadzenia testu NIFTY pro.

6. Dlaczego test NIFTY pro jest przeprowadzany w Chinach i tam są wysyłane próbki?

Test NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu ponieważ to właśnie to laboratorium opracowało całą metodologię tego badania. Przez jakiś czas w Polsce był wykonywany test NIFTY na licencji BGI jednak posiadał on mniejszy zakres badania niż NIFTY pro, a pacjentki wykonujące to badanie nie były objęte ubezpieczeniem na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego. Test NIFTY pro będący jednocześnie najszerszym nieinwazyjnym testem prenatalnym dostępnym w Polsce jest wykonywany wyłącznie w Hongkongu jednak co warto podkreślić – pacjentki mimo to otrzymują wynik badania często szybciej niż ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych badań wykonywanych w Polsce. Zaletą przeprowadzania badania bezpośrednio przez BGI jest duża pewność wyniku. To laboratorium wykonało najwięcej badań, ma dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów i możliwość przeprowadzenia bardzo szerokich badań walidacyjnych potwierdzających skuteczność testu NIFTY. Takiej możliwości nie ma żaden europejski ośrodek. Tylko pacjentki wykonujące oryginalny test NIFTY pro mają też możliwość skorzystania z ubezpieczenia.

7. Co to jest BGI?

BGI to jedno z największych, światowych ośrodków zajmujących się tak zwaną genomiką. Założono go w 1999 roku w celu uczestnictwa w prestiżowym międzynarodowym projekcie kompleksowego poznania genomu ludzkiego (Human Genome Project). W chwili obecnej BGI stanowi jednego z najważniejszych partnerów naukowych dla światowej społeczności badawczej i jest oficjalnym ośrodkiem, w którym wykonuje się test NIFTY pro. Platformy technologiczne BGI wykorzystują wielkoskalowe Sekwencjonowanie Nowej Generacji, która jest metodą wykorzystywaną w teście NIFTY pro. Czytaj więcej: O laboratorium BGI

8. Co bada test NIFTY pro?

Test NIFTY pro określa ryzyko wystąpienia:

 • 84  mikrodelecje / mikroduplikacje – choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa
 • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.

Czytaj więcej: Pełny zakres badania NIFTY pro [TABELKA]

9. Czy jeśli zrobię test NIFTY pro, to mogę zrezygnować z badania PAPP-a? Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Zarówno test NIFTY pro jak i test PAPP-a są nieinwazyjnymi (przesiewowymi) badaniami prenatalnymi, wykonywanymi z krwi i całkowicie bezpiecznymi dla dziecka.  Nie są jednak tym samym, różnią się m. in. czułością, metodą badania (pierwszy jest testem genetycznym, drugi – biochemicznym) i zakresem badanych chorób (test PAPP-A bada 3 choroby, test NIFTY pro – 94). Jeżeli masz wątpliwości które badania będą dla Ciebie odpowiednie, skonsultuj się z Twoim lekarzemZobacz też na badaniaprenatalne.pl: Porównanie testu NIFTY i PAPP-A [TABELKA]

10. Czy test NIFTY pro to jest to samo co amniopunkcja?

Test NIFTY pro i amniopunkcja mają dokładność na podobnym poziomie (ok. 99%), ale należą do innych grup badań. Test NIFTY pro jest badaniem prenatalnym przesiewowym (ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości), natomiast amniopunkcja jest badaniem diagnostycznym i pozwala postawić diagnozę. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY pro wskaże podwyższone ryzyko wystąpienia choroby rekomendowane jest wykonanie badania diagnostycznego w celu potwierdzenia diagnozy (które jest refundowane do kwoty 2600 zł, w zależności od kursu walutowego).

11. Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?

Test można przeprowadzić już po 10 tygodniu ciąży.

Warto wiedzieć: niepowodzenie badania jest związane ze zbyt małą ilością DNA płodowego w osoczu matki. Dlatego też w tym przypadku badanie zostaje powtórzone za około 2 tygodnie od pierwszej próby. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.

12. Jak wygląda badanie NIFTY pro?

 1. Po rezerwacji terminu kontaktuje się z Państwem nasz konsultant medyczny w celu wypełnienia ankiety. Ankieta zawiera pytania istotne do przeprowadzenia badania (m.in. jaki jest wiek ciąży, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, jakie leki są przyjmowane oraz czy chcą Państwo mieć na wyniku informację o płci dziecka).
 2. W umówionym terminie należy przyjść do wybranej placówki. Dzięki wcześniejszej rezerwacji terminu badanie odbywa się bez oczekiwania w kolejce.
 3. Na miejscu podpisywany jest formularz zlecenia badania.
 4. Do badania pobierana jest próbka krwi od matki, podobnie jak do badania krwi typu morfologia. Pobranie próbek jest szybkie i cała wizyta w placówce trwa zwykle do 20 minut.
 5. Próbka wraz z formularzem zlecenia przekazywana jest do laboratorium BGI, w którym wykonywane są analizy.
 6. Wynik badania NIFTY Pro jest dostępny online w Panelu Klienta na stronie internetowej testDNA Laboratorium.

13. Na czym polega test NIFTY pro?

Test NIFTY pro polega na analizie tzw. wolnego DNA (ang. cffDNA) krążącego we krwi matki. Już od 32 dnia po zapłodnieniu we krwi matki pojawia się materiał genetyczny dziecka. Jego izolacja i analiza pozwala na ocenę ryzyka rozwoju wad chromosomowych.

14. Co oznacza negatywny wynik testu NIFTY pro?

Wynik negatywny oznacza, że w trakcie badania nie stwierdzono podwyższonego ryzyka badanej choroby.

Warto wiedzieć, że test NIFTY pro jako jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne jest objęte ubezpieczeniem wyniku na wypadek, gdyby wynik był negatywny, a dziecko urodziłoby się z chorobą (której dotyczył ten wynik). Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko i rodzice wówczas otrzymują odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walut). Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

15. Co oznacza pozytywny wynik testu NIFTY pro?

Wynik pozytywny oznacza, że badanie wykazało podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby. Zalecane jest w tym przypadku wykonanie badania diagnostycznego, np. amniopunkcji, które jest refundowane do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walut). Warto podkreślić, że test NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które posiada tę refundację w ramach ubezpieczenia wyniku. W przypadku wyniku pozytywnego nasze pacjentki mają również zapewnioną konsultację z lekarzem genetykiem w cenie badania. Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

16. Co oznacza konieczność ponownego pobrania próbki do testu NIFTY pro?

Ponowne pobranie zdarza się niezwykle rzadko i może być spowodowane jakością próbki, która obniży się w czasie transportu lub zbyt małą ilością wolnego DNA płodowego (np. wiek ciąży został źle określony). W takiej sytuacji Pacjentka jest informowana o konieczności ponownego pobrania próbki, które jest dla Pacjentki bezpłatne.

17. Jaka jest pewność testu NIFTY pro?

Dokładność testu NIFTY wynosi ponad 99%. Jest to obecnie jedno z najbardziej dokładnych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego czułość znacznie przewyższa dokładność testów biochemicznych w tym testu PAPP-A (ok. 90% dla zespołu Downa) i jest porównywalna z czułością amniopunkcji (na poziomie 99%).

18. Czy na pewność wyniku testu NIFTY pro wpływa procent  cffDNA?

Aby badanie NIFTY pro mogło się odbyć, minimalny procent cffDNA musi być na poziomie przynajmniej 3,5%. Wartość ta nie wpływa na pewność wyniku, tylko na możliwość przeprowadzenia badania. Dla pewności wyniku nie ma więc znaczenia, czy stężenie wynosi 3,5 czy np. 7 % – w obu przypadkach wyniki testów będą tak samo pewne. Jeżeli cffDNA okaże się być za mało, zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki, które jest dla naszych Pacjentek bezpłatne.

19. Czy opłaca się robić test NIFTY pro, skoro jeśli wynik wyjdzie pozytywny, to i tak konieczne będzie zrobienie amniopunkcji?

Test NIFTY pro jest objęty ubezpieczeniem wyniku i w przypadku konieczności wykonania badania diagnostycznego (np. amniopunkcji), pacjentka otrzymuje refundację jego kosztów do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walut). Obrazuje to poniższy przykład:

test nifty pro pytania

Źródło: https://badaniaprenatalne.pl/

Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na kwestie finansowe. Często jest tak, że nawet jeśli test PAPP-a wskaże na podwyższone ryzyko choroby, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wiele amniopunkcji jest więc wykonywanych u pacjentek, których dzieci są zdrowe. Test NIFTY pro dzięki swojej bardzo wysokiej dokładności może więc pomóc lekarzowi podjąć decyzję, czy amniopunkcja jest konieczna.

20. Czym różni się test NIFTY pro od NIFTY?

Oba testy różnią się przede wszystkim zakresem badania i ubezpieczeniem wyniku.

W laboratorium w Polsce przez jakiś czas był wykonywany test NIFTY na licencji BGI. Od 2018 roku dostępna jest jego rozszerzona wersja – NIFTY pro, w której analizy DNA są przeprowadzane bezpośrednio w laboratorium BGI w Hongkongu. Dla pacjentek oznacza to możliwość ubezpieczenia oraz szerszy zakres badania, co przedstawia poniższa tabelka:

Test NIFTY Test NIFTY pro
Zakres badania
 • 3 trisomie: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau
 • Zaburzenia liczby chromosomów płci
 • Wybrane
  zespoły mikrodelecyjne
 • 84  mikrodelecje / mikroduplikacje – choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa
 • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.
Miejsce przeprowadzania analiz Polska Chiny
Zwrot za badanie inwazyjne w przypadku wyniku pozytywnego ✅ (do ok. 2 600 zł)
Ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego ✅ (ok. 210 000 zł)

21. Co oznacza, że placówka jest autoryzowana?

Placówka autoryzowana oznacza punkt pobrań, w którym pobierana jest krew do oryginalnego testu NIFTY pro przez certyfikowanego partnera laboratorium BGI (producenta badania NIFTY pro) i Medfeminy (oficjalnego przedstawiciela badania NIFTY pro na Polskę). Wybierając placówkę autoryzowaną masz pewność, że wykonasz wiarygodny test NIFTY pro (nie NIFTY, czy test podobny do niego, ale będący zupełnie innym badaniem). Pamiętaj, że tylko test NIFTY pro ma najszerszy zakres i objęty jest ubezpieczeniem wyniku. Listę placówek autoryzowanych udostępnia Medfemina na stronie https://testnifty.eu/gdzie-wykonasz-niftypro/.Zarezerwuj termin
Zadzwoń teraz
Napisz na czacie